یکشنبه , ۳ بهمن ۱۴۰۰
faen
خانه / اخبار و مقالات / استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز

استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز

استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز

اتاق های تمیز بر اساس پاکیزگی هوای داخلشان طبقه بندی می شوند. روش تایید شده اولیه جهت بررسی ذرات معلق در اتاق تمیز، (A to E) می باشد که بوسیله اتحادیه استاندارد ۲۰۹ وضع شده است. در این روش تعداد ذرات برابر و یا بزرگتر از ۰٫۵ میکرون در هر یک فوت مکعب هوا اندازه گیری شده و بر این اساس اتاق ها طبقه بندی می شوند. این استاندارد اولین بار سال ۱۹۶۳ تحت عنوان ” اتاق تمیز و محیط های کار مورد نیاز کنترل شده” در کشور آمریکا چاپ شده و در سالهای ۱۹۶۶ با نام A 209، ۱۹۷۳ B209، ۱۹۸۷ C، ۱۹۸۸D و ۱۹۹۲E ویرایش شده است. قابل به ذکر می باشد که گرچه امروز این سیستم بطور رسمی منحل شده است اما همچنان در بسیاری موارد به ویژه ورژن E کارایی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. جدید ترین استاندارد TC 209 نام دارد که از طریق سازمان بین المللی استاندارد وضع گردیده است.
در روش استاندارد FS 209E و ISO 14644-1 مقیاس اندازه گیری ذرات در هوا جهت طبقه بندی اتاق های مربوطه امری الزامی می باشد. در این روش آمریکایی بررسی و اندازه گیری ذرات بسته به کلاسشان متفاوت هستند بطور مثال کلاس ۱۰۰ و یا ۱۰۰۰ که می توانید نحوه محاسبه و ترتیب انها را در جدول ذیل ملاحظه فرمایید. در این روش بطور مثال در کلاس ۱۰۰ که مربوط به ایزوی ۵ می باشد در هر فوت متر مکعب ۲۹ ذره ۵ میکرونی میتواند وجود داشته باشد و نه بیشتر، همچنین هر در هر دو، ارتباط مهمی میان اندازه ذرات و غلظتشان وجود دارد. این نکته قابل به ذکر است که کلاس اتاق های معمولی ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بوده که به ایزوی ۹ نیز طعلق دارد. روش دیگری که جدول اندازا گیری آن را می توانید در پایین صفحه ملاحظه فرمایید، کارایی قابل توجهی در سیستم طبقه بندی اتاق های تمیز دارد، این روش انگلیسی با نام استاندارد بریتانیایه ۵۲۹۵ شناخته می شود.. در اصل این روش از طریق BS EN ISO 14644-1 جهت جایگزینی روش های پیشین خود ابدا شده است.
دقیق ترین روشی که امروزه جهت طبقه بندی اتاق های تمیز بویژه در ایران به منظور تولید محصولات دارووی بیشتر از آن استفاده می شود، استاندارد GMP EUتحت نظارت سازمان جهنی بهداشت (WHO) می باشد. (جدول این روش را در پایین صفحه ملاحظه فرمایید. در این روش چهار کلاس A, B, C و D تعریف شده است، که بطور مثال در کلاس A در هر متر مربع هوا در حالت استراحت اتاق تمیز تعداد ۲۰ ذره ۵ میکرونی وجود داشته باشد و نه بیشتر.

GMP EU
GMP EU
iso14644-1
iso14644-1
BS 5295
BS 5295

مطلب پیشنهادی

history 3 - باران

تاریخچه اتاق تمیز

تاریخچه اتاق تمیز پیدایش استفاده از ابزار آلاتی جهت تمیز نگه داشتن محیطی خاص به …

پاسخ دهید