پنج شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۱
faen
خانه / اخبار و مقالات / اخبار / الزامات عملیات مناسب آزمایشگاهی (GLP) چیست؟

الزامات عملیات مناسب آزمایشگاهی (GLP) چیست؟

الزامات عملیات مناسب آزمایشگاهی (GLP) چیست؟

GLP قوانین و استاندارد جهانی جهت مدیریت بر نحوه کارکرد و تولید محصول در آزمایشگاه می باشد. از این طریق در حوضه تجربی و نه بالینی میتوان از صحت هماهنگی، ثبات، اعتبار، قابلیت تولید مجدد، کیفیت و درستی تولید محصولی شیمیایی که شامل تولیدات دارویی هم می شود در محیط آزمایشگاهی اطمینان حاصل نمود.
در ابتدا استاندارد GLP در نیوزلند و دانمارک در سال ۱۹۷۲ معرفی شده و بعد از آن در سال ۱۹۷۸ در ایالات متحده در پاسخ به رسوایی صنعت آزمایشگاههای تست زیستی Industrial BioTest Labs که یکی از بزرگترین رسوایی های آزمایشگاهی و دارویی در این کشور بوده است، بطوریکه صدها تست آزمایشگاهی معیوب بوده است، ارائه شده است. پس از آن در سال ۱۹۹۲ سازمان OECD در فرانسه آن را به تصویب جهانی رسانده و بسیاری از کشور های جهان از آن پس از این استاندارد در ساخت تولیدات آزمایشگاهی خود بهره می برند.
این سیستم در واقع به کنترل کیفیت کملکرد در محیط های آزمایشگاهی مربوط می شود و از پرسنل (منابع انسانی) ، محیط آزمایشگاهی، نحوه جمع آوری مستندات و مدارک مربوطه، نحوه کارکرد، لوازم مورد استفاده، مواد خام بکار رفته و بطور کل تا کلیه مراحل تولید را شامل می شود. قابل به ذکر می باشد که برای اجرای صحیح این قوانین نیاز به آموزش های بین المللی نیز می باشد. امروزه سازمان غذا و داروی هر کشوری که از این استاندارد جهانی پیروی می کند صلاحیت کنترل و تایید اعمال GLP را دارد و میتواند بر نحوه ساخت و عملکرد آزمایشگاه هایی که بر این اصول فعالیت دارند نظارت داشته باشد.
یکی از اصولی که در این استاندارد به آن توجه می شود، تاثیر مواد شیمیایی بر روی انسان، حیوانات و محیط زیست است. همچنین GLP قوانینی بر اساس سیستم کیفیت بوده و نباید با استاندارد های دیگری که توجه بر ایمنی-مناسب مثل عینک، دستکش و لباس های کارکنانکه برای حفظ ایمنی آزمایشگاه است اشتباه گرفته شود.

مطلب پیشنهادی

استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز

استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز اتاق های تمیز بر اساس پاکیزگی هوای داخلشان طبقه …

پاسخ دهید