یکشنبه , ۳ بهمن ۱۴۰۰
faen
خانه / اخبار و مقالات / تاریخچه اتاق تمیز

تاریخچه اتاق تمیز

تاریخچه اتاق تمیز

پیدایش استفاده از ابزار آلاتی جهت تمیز نگه داشتن محیطی خاص به زمان مصریان باستان بر میگردد. بررسی و ارزیابی مومیان مصر باستان نشان می دهد که با مشاهده قرار دادن جامدات خشک بیابانی در اجساد و مویایی کردن آنها، مردم ۲۶۱۳ سال قیل از میلاد مسیح روش کامل و مناسبی را برای دفن اجساد خود یافته بودند. بنابر این روش، آنها می توانستند به خوبی اجساد مرده پادشاهان خود را حفظ و نگهداری کنند. در واقع آنها بدن مرده را تهطیر و تمیز می کردند و کلیه اعضای داخل بدن بجز قلب را خارج می کردند. نمونه دیگری از اقدام جهت کنترل آلودگی محیطی خاص به زمان هنر باستان آسیای شرقی از جمله نقاشی با الکل بدون گرد و غبار که در اصل محیط مرطوب مربوطه نیاز به اعمال موفقیت آمیز چندین لایه از لاک الکل داشته است باز می گردد.

history 1 - باران

اولین اقدامات مدرن جهت ایجاد محیطی تمیز و عاری از آلودگی به قرن نوزدهم به اقدامات پزشک انگلیسی جوزف لیستر که برای نخستین بار ضد عفونی کردن ابزار جراحی را مطرح ساخت باز می گردد. او در سال ۱۸۶۷ مقاله ای جامع را در خصوص نحوه ی ضد عفونی کردن زخم ها و راه مقابله با عفونت انتشار کرد. در اصل اولین محیط های لازم جهت استریل و ضد عفونی به اتاق های جراحی بیمارستان ها بر می گردد.

history 3 - باران

در طول مدت جنگ جهانی دوم آمریکایی ها از اتاق های تمیز موجود جهت مونتاژ دستگاه تنظیم دقیق بمب ها استفاده می کردند که معروف ترین آن دستگاه ها نوردن (Norden Bobmsight)که حتی عده ای آنرا به عنوان عامل پیروزی ایالات متحده در جنگ می دانند می باشد. همچنین در طول این مدت اولین فیلتر های HEPA که راندمان قابل توجهی برای فیلتر ریز گرد ها و غبار موجود در محیط مربوطه داشته است بوجود آمدند. این فیلتر ها پس از جنگ در پروژه های تحقیقاتی ناسا و همچنین درطول مدت جنگ سرد در آمریکا کاربرد فراوانی داشته اند.

history 4 -باران

اتاق تمیز مدرن بوسیله فیزیکدان آمریکایی ویلیس ویتفیلد اختراع شده است. قابل به ذکر می باشد که او به عنوان کارمند لابراتوارهای بین المللی ساندیا، اولین طرح ها و نقشه های اتاق تمیز امروزی را در سال ۱۹۶۰ خلق کرد و این اختراع باعث شد که از طرف مجله تایمز در ایالات متحده لقب آقای تمیز را به او بدهند. اتاق های تمیز ساخته شده تا آن زمان عمدتا با مشکل وجود ذرات و جریان هوا مواجه بوده که امر باعث وجود ذرات نامناسب در محیط مربوطه بوده است. در اصل ویتفیلد در این روش یک جریان هوای تابت فیلتر شده را جهت زدودن ناخالصی های هوای خارج از محیط مربوطه طراحی کرده است. به عبارتی دیگر در ظرف مدت کوتاهی اتاق تمیز ساخته شده توسط او در کل دنیا با استقبال ویژه ای مواجه شد و به میزان فروشی ۵۰ میلیلارد دلار آمریکا دست یافت.

مطلب پیشنهادی

استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز

استاندارد و طبقه بندی اتاق تمیز اتاق های تمیز بر اساس پاکیزگی هوای داخلشان طبقه …

پاسخ دهید